Delikatna skóra okolicy pieluszkowej – jak o nią dbać i ją pielęgnować?
Właściwa pielęgnacja skóry noworodków i niemowląt zaczyna się tuż po narodzinach. Szczególnej uwagi i troski wymaga okolica pieluszkowa, narażona na częsty kontakt z wilgocią i innymi czynnikami drażniącymi. Dlatego fundamentalne znaczenie dla dobrostanu maluszka i jego skóry ma zmiana pieluch i właściwa higiena.

Spis treści
O czym jeszcze pamiętać? Jak mądrze wybierać produkty pielęgnacyjne dla najmłodszych dzieci? Podpowiadamy, jak dbać o delikatną skórę ukrytą pod pieluszką.
Jak pielęgnować skórę okolicy pieluszkowej?
Skóra noworodków i niemowląt jest zupełnie inna niż u osób dorosłych. Jest delikatna, niedojrzała, cienka i skłonna do podrażnień. Wymaga szczególnej pielęgnacji i stosowania łagodnych środków o odpowiednim składzie. Jak się o nią troszczyć?
Higiena podczas zmiany pieluszki
Zdrowie skóry okolicy pieluszkowej u maluszka zależy w dużym stopniu od prawidłowej higieny i pielęgnacji. Pamiętaj o:
- częstej zmianie pieluszek: pieluszki jednorazowe zmieniaj co 3-4 godziny lub po każdym wypróżnieniu; pieluszki tetrowe – także po każdym oddaniu moczu;
- właściwym oczyszczaniu okolicy pieluszkowej:
- podczas każdej zmiany pieluchy przemywaj skórę za pomocą zwilżonej czystej pieluchy lub bawełnianego ręcznika;
- po jednorazowe chusteczki sięgaj wtedy, gdy nie masz dostępu do bieżącej wody; nie stosuj ich u niemowląt z atopowym zapaleniem skóry (AZS);
- u dziewczynek okolice intymne przemywaj zawsze w kierunku od przodu (od strony brzuszka) ku tyłowi (w stronę pośladków) – dzięki temu zapobiegniesz przenoszeniu bakterii obecnych w kale i infekcjom dróg moczowych;
- dokładnie osusz skórę i posmaruj gęstym preparatem pielęgnacyjnym o tłustej konsystencji.
Do codziennej higieny skóry najmłodszych dzieci polecane są:
- delikatne środki myjące o neutralnym pH;
- produkty pozbawione substancji naruszających płaszcz lipidowy;
- preparaty zawierające składniki o właściwościach łagodzących i natłuszczających, bez środków zapachowych, barwników i konserwantów.
Jak wybierać produkty do pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej?
Produkty do pielęgnacji okolicy pieluszkowej powinny działać łagodnie i uwzględniać szczególne cechy delikatnej skóry niemowląt. Ich opakowanie musi być bezpieczne i wykonane z materiałów dobrej jakości, które nie wchodzą w reakcje ze składnikami preparatu.
Jak wybrać bezpieczne i skuteczne środki do pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej? Zanim sięgniesz na sklepową półkę, zwróć uwagę na:
- Miejsce zakupów – jak produkty dla dzieci są eksponowane? Czy nie są narażone na działanie promieni słonecznych? Czy zapewniono im właściwą temperaturę przechowywania? Warto rozważyć zakupy w aptece.
- Etykiety i skład – wybieraj preparaty o neutralnym pH, oparte na składnikach naturalnych (np. pochodzenia roślinnego) i surowcach najwyższej jakości;
- Markę – jeśli masz wątpliwości, staraj się wybierać kosmetyki znanych producentów i marki, które od lat cieszą się zaufaniem konsumentów; lepiej nie eksperymentować z delikatną skórą maluszków;
- Datę ważności, która określa do kiedy produkt jest bezpieczny i zachowuje swoje właściwości. To niezwykle istotny „drobiazg”, który może umknąć w ferworze zakupów. Nigdy nie stosuj przeterminowanych produktów do pielęgnacji i higieny niemowląt.
Sygnały ostrzegawcze – unikaj produktów, które:
- nie są przeznaczone do stosowania u noworodków i niemowląt;
- mają długą listę składników;
- zawierają alkohol, syntetyczne substancje barwiące, zapachowe lub konserwujące;
- są przeterminowane lub mają krótką datę ważności (których nie zdążysz zużyć);
- mogą działać drażniąco, alergizująco lub toksycznie.

Co szkodzi skórze okolicy pieluszkowej?
Skóra okolicy pieluszkowej narażona jest na kontakt z wieloma czynnikami, które mogą działać uszkadzająco i prowadzić do podrażnień, takie jak:
- siły tarcia: długotrwałe pocieranie skóry przez pieluchę może prowadzić do otarć i stanów zapalnych;
- wilgoć: może zaburzać naturalną funkcję skóry jako bariery ochronnej;
- bakterie kałowe, zasadowe pH moczu i zawarte w moczu enzymy (zwiększają ryzyko rozwoju stanów zapalnych i infekcji skórnych).
Stan skóry maluszka może się pogorszyć w przypadku:
- biegunek,
- niedostatecznej higieny,
- długotrwałej antybiotykoterapii,
- stosowania niewłaściwych środków do higieny i pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej (zawierających np. substancje drażniące i alergizujące).
Zaczerwieniona skóra okolicy pieluszkowej – jak pomóc maluszkowi?
Co robić, jeśli na skórze pod pieluszką zauważysz zaczerwienienie i podrażnienie, czyli tzw. odparzenie? Nie czekaj – działaj. Kilka prostych zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych może przynieść ulgę maluchowi i zapobiec rozwojowi infekcji:
- Częściej zmieniaj pieluchy (zarówno jednorazowe, jak tetrowe) – bezpośrednio po oddaniu moczu lub wypróżnieniu.
- Po każdym oddaniu stolca myj skórę pod bieżącą wodą.
- Zadbaj o „wietrzenie pupy” (leżenie bez pieluchy).
- Przed założeniem pieluchy natłuszczaj skórę okolicy pieluszkowej maścią lub kremem ochronnym – stosuj łagodne preparaty zawierające składniki naturalne (np. olej lniany).
Maść z olejem lnianym przeznaczona do pielęgnacji i leczenia podrażnionej skóry powleka naskórek tłuszczową warstwę ochronną. Dzięki zawartości kwasów omega-3 i omega-6 działa:
- natłuszczająco i nawilżająco – ogranicza nadmierną utratę wody i uzupełnia lipidy w naskórku;
- ochronnie i regenerująco na naskórek;
- kojąco – łagodzi swędzenie, podrażnienie i stan zapalny.
Preparaty z olejem lnianym wzmacniają naturalną barierę ochronną delikatnej skóry dziecka i zapobiegają jej nadmiernemu przesuszeniu. Chronią przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, drażniącym wpływem wilgoci i mokrej pieluszki.
Maść z olejem lnianym można stosować u niemowląt w stanach nadmiernej suchości skóry i wspomagająco w leczeniu odparzeń. Zwróć uwagę na preparaty zarejestrowane jako leki OTC (bez recepty), które są bezpieczne, skuteczne i dobrze przebadane.
Dieta a sprawa pieluszkowa – nowe pokarmy i nowe problemy
Niekiedy zaczerwieniona skóra okolicy pieluszkowej zbiega się z czasem rozszerzania diety niemowląt. Dlaczego? Wprowadzenie pokarmów stałych, zwłaszcza produktów zbożowych, zmienia skład kału i moczu. Ten „nowy” skład może być bardziej drażniący dla niedojrzałej skóry niż poprzedni. Intensywniejsza pielęgnacja w tym okresie (podobna jak przy odparzeniach) korzystnie wpływa na stan delikatnej skóry malucha.
I jeszcze jedna rzecz. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i wiele towarzystw naukowych na całym świecie podkreśla, że karmienie piersią korzystnie wpływa na odporność i zdrowie skóry dziecka. Składniki zawarte w mleku matki wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry noworodka i niemowlęcia.
Autor: Andrzej Grzechowiak
Czytaj więcej:
Jak pielęgnować skórę po zabiegach usuwania tatuażu?
Jak dbać o skórę po depilacji?
Poznaj pozostałe produkty Linomag®
Do leczenia nadmiernej suchości skóry różnego pochodzenia.